School Life

Class of 2016

Congratulations to the Brooks Class of 2016!

Click here to see photos from Lawn Ceremony and Boo Hoo Chapel.

Click here to see photos from Prize Day.
PRIZE DAY | MAY 30, 2016


THE REVEREND GEORGE F. VOUGHT PRIZE: awarded by the Head of School to honor a member of the faculty in his or her first few years of teaching who has made special contributions to the School and has exhibited notable professional growth: CHRISTOPHER COLIN DAVIS

THE KERRI ANN KATTAR PRIZE: awarded annually by the faculty to that member of the graduating class who, by her warmth and generosity of spirit to others, by her outstanding contribution to Brooks athletics, by her presence alone, has added that precious quality of kindness for which we remember Kerri Ann Kattar: ANNA KATHLEEN TRUSTEY

THE TRUSTEES PRIZE: awarded by the faculty to any member of the school community who has served beyond the call of duty: OMARINA CABRERA

THE FACULTY PRIZE: given by George C. Haas and awarded annually to a student who has made outstanding contributions to the life of the School: DEOKCELMO GONTIJO VIEIRA DE CARVALHO FILHO

THE HEADMASTER’S PRIZE: given in memory of George B. Case, Jr: VALERIE TINNY NAM

HONORARY DIPLOMA: JOHN MICHAEL MCVEIGH
LAWN CEREMONY | MAY 29, 2016


ART AWARDS


THE GEORGE A. TIRONE PRIZE: awarded by Mrs. Rudolph Muto, in memory of her father, to a Middle School student who shows unusual promise in the Visual Arts (two recipients in 2016): 
KATHERINE COULSON SAUNDERS AND LEAH NICOLE ROSENBAUM

THE BUHL PHOTOGRAPHY PRIZE: HANNAH ELISABETH LATHAM

THE RUSSELL MORSE PRIZE: awarded to an Upper School student who has made distinguished contributions to the visual arts at Brooks: GRACE BECK SCHYLLING 

THE PARKMAN PRIZE IN DRAMA: given in memory of Terry Parkman to a student who has worked long and hard backstage with no thought of any reward: DUNCAN ANDREW DAVIES

THE KNOWLTON DRAMA PRIZE: given in memory of Warren Knowlton, of the Class of 1967, and awarded to a member of the Brooks community who has shown those qualities of loyalty and devotion to drama and versatility and enthusiasm in work before and behind the scenes that was typified by Warren Knowlton: JOHN DEAN RULLO 

THE MUSIC PRIZE: awarded in recognition of dedicated, long-term study of an instrument or voice that has resulted in the highest level of musical performance in the graduating class (two recipients in 2016): ANABELLE ACEVEDO (VOCALS) AND DAVID PHILIP GORDON (INSTRUMENTAL)


ATHLETIC AWARDS

THE ISL AWARD OF EXCELLENCE:
BOYS - GARDNER CRARY
GIRLS – MEGAN NEAL

THE ATHLETIC PRIZE: An annual award to two sixth-formers who, in the opinion of coaches, have distinguished themselves in sportsmanship, athletic ability, and whose achievements have demonstrated an outstanding record in the athletic life at Brooks:
BOYS – JAKE GOTTFRIED
GIRLS – OLIVIA PAPAPETROS

THE FRANK D. ASHBURN ATHLETIC AWARD: given by the Cogswell family to honor an outstanding individual or team performance in which intangible, extra qualities have added a special flavor for the school: 
THE BOYS BASKETBALL TEAM


ACADEMIC AWARDS


THE EDMUND SAMUEL CARR PRIZE IN BEGINNING LATIN: JACK REID O'CONNELL 

THE EDMUND SAMUEL CARR PRIZE IN LATIN: HARRISON MATHIEU PAGE 

THE SPANISH PRIZE: MATTHEW JAY ERICSON

THE RENE CHAMPOLLION FRENCH PRIZE: NURYELIS HERRERA 

THE CHARLES C. COTTINGHAM CLASS OF 2008 CHINESE PRIZE: to be awarded annually to a student who has exhibited an enthusiasm and appreciation for the Chinese language and culture: DEOKCELMO GONTIJO VIEIRA DE CARVALHO FILHO

THE JOHN B. MELVIN COMPUTER PRIZE: RUCHENG JOJO ZHANG 

THE A. G. DAVIS PHILIP PRIZE: given by the Science Department to an individual who has demonstrated an interest in and who shows considerable promise in Science: LUTONG TIM ZHAO 

THE RENSSELAER POLYTECHNIC INSTITUTE MEDAL: for excellence in Mathematics and Science: YUTONG COCO SUN 

THE JOHN J. CABRAL PRIZE: given to the Brooks student who has shown a high degree of interest in physics and for the depth of involvement in the subject: KEVIN JIN 

THE NICHOLAS J. EVANGELOS SCIENCE PRIZE: ANNA LEIGH SLINGERLAND 

THE MATHEMATICS PRIZE: KEVIN JIN 

THE HOWELL VAN GERBIG, JR., PRIZE: given for the best essay on the development of political institutions, for her paper titled “Fifty-Three Years, Two Wars: The Newspapers’ Fault,” goes to: ELSA GRANT

THE RICHARD K. IRONS PRIZE: for the best essay on a pressing problem in American history or international relations, for her paper titled “Warhol: An Artist and a Mindset,” goes to: GRACIE BECK SCHYLLING

THE MICHAEL W. MCCAHILL PRIZE IN HISTORY: awarded to a Sixth Form student who has demonstrated a love for the discipline by taking a wide and rigorous program in History, a mastery of analytical thinking and writing, an enthusiasm for the craft of historical research, a delight in the exploration and exchange of ideas, and an empathy for the human condition: CHARLES SHERIDAN LOTANE

THE E. GRAHAM WARD ENGLISH PRIZE: awarded to a student who has demonstrated a love of literature in all of its forms. This student is a talented reader and writer gifted with the ability to respond to literature both analytically and creatively: SOPHIE MARIE BYMARK 

THE DENISON UNIVERSITY BOOK AWARD: awarded to an outstanding fifth-former with a proven record of academic achievement and an interest in pursuing the study of English literature, creative writing, or poetry at the college level: JI HYEONG JAMES KIM 

THE PUBLICATIONS PRIZE: awarded to a student whose diligence, devotion and skill have contributed significantly to the successful production of a Brooks publication, given this year to: HANNAH ELISABETH LATHAM 

THE WILDER SPEAKING PRIZE (given by John G. and H. Todd Cobey, Jr.): KENNEDY LAVERA POUNDS 

THE COLUMBIA UNIVERSITY CLUB OF NEW ENGLAND PRIZE: awarded to a Fifth Former who has demonstrated an ability to combine academic achievement, personal character, extra-curricular contribution to the school, and accomplishment in and dedication to a field of interest meriting personal recognition: NICHOLAS ALEXANDER KONOVALCHIK 

THE WELLESLEY COLLEGE BOOK AWARD: awarded by the Haverhill-Andover Wellesley Club to a Fifth Former nominated by the faculty for her outstanding contributions to her school in leadership, citizenship, and scholastic achievement: JULIA SCOTT MOORE

THE HARVARD CLUB OF ANDOVER PRIZE: awarded by the Harvard Club of Andover to a Fifth Former nominated by the Faculty for high academic achievement, leadership, and active participation in school affairs: YUTONG COCO SUN

THE PHILLIPS BROOKS PRIZE: donated by the Phillips Brooks Society and awarded by the School Minister in memory of the Reverend George Frederick Vought to a Sixth Former who, during his or her time at the School, has followed in the path of Phillips Brooks by offering constant love, exemplary service and good humor to the community and by setting a high standard for others: JOHN DEAN RULLO 

THE OSCAR ROOT PRIZE: given by Morgan H. Harris, Jr., to a member of the Brooks community who has exemplified certain characteristics with which Oscar M. Root for many years enriched the life at Brooks. These characteristics include excellence in the sciences, devotion to nature study, and a sense of humor which provided a rare overview of life: KAITLYN ELIZABETH BRANDANO 

THE JOLENE AND STEPHEN C. EYRE PRIZE FOR SCHOLARLY ACHIEVEMENT: this prize is awarded each year to the ranking scholar in the Sixth Form: ANNA LEIGH SLINGERLAND 

GENERAL PRIZES


THE MALCOLM G. CHACE III PRIZE: awarded to a third, fourth and fifth-former who, in the judgment of the Headmaster, has made the most personal progress during the year:
THIRD FORM – PERCIVAL SIBANDA
FOURTH FORM – MILLIE BRADY
FIFTH FORM – ISAIAH GODWIN

THE ST. LAWRENCE UNIVERSITY PRIZE: awarded to a fifth-former who has displayed a significant commitment to community service: PAUL LUIS MILLER 

THE LEONARD S. PERKINS PRIZE: awarded by the Faculty to that member of the Fifth Form who makes an outstanding contribution to the life of the school: HANNAH ELISABETH LATHAM

THE GEORGE B. BLAKE PRIZE: awarded in recognition of extended voluntary and generous service to others: JALEN MARTINEZ 

THE KILBORN BOWL: given by Mr. and Mrs. John W. Kilborn for the greatest all-around improvement (two recipients in 2016): DAVID JOSEPH MICHAEL CROSBY AND GORDON JACK EHRLICH

THE WILLIAM R. FERRIS, JR. PRIZE: given by Howell van Gerbig in honor of William R. Ferris ’60, and awarded to a sixth-form student who stands out among his peers on account of the depth and range of his intellectual curiosity, energy and creativity: KEVIN JIN

THE HARVEY P. HOOD PRIZE: awarded in recognition of special interests such as working with young children, making things with one’s hands, and in memory of a lively, gentle view of life: ERINN LEE

THE HEADMASTER EMERITUS PRIZE: given by the faculty for any reason it considers appropriate: JACK ROBERT HUGHES

THE DUNNELL PRIZE: given by the faculty in honor of Jacob Dunnell and William W. Dunnell III to a sixth-former who has worked without fanfare to better the school: MONICA NICOLE ABOU-EZZI

THE ALLEN ASHBURN PRIZE: given by the late James D. Regan and awarded each year by the Headmaster for any purpose which he deems suitable: ANNA LEIGH SLINGERLAND

THE THOMAS PERKINS BROOKS, JR. PRIZE: given in memory of Ensign Brooks who was lost in the Battle of Leyte Gulf and awarded annually by the Headmaster to a member of the sixth form who, during his or her career at Brooks, has met certain requirements of development, leadership and responsibility: DANIEL OXFORD HATCHETT

THE RUSSELL PRIZE: given by the late Richard S. Russell for an outstanding single contribution to the life of the community during the year: IKENNA UGOCHUKWU NDUGBA

2015-2016 SCHOOL PREFECTS:
MONICA NICOLE ABOU-EZZI
DEOKCELMO GONTIJO VIEIRA DE CARVALHO FILHO
DANIEL OXFORD HATCHETT
JACK ROBERT HUGHES
NOLAN JEAN-PAUL LEBLANC
ERINN LEE
IKENNA UGOCHUKWU NDUGBA
HARRISON HENRY RICE

SENIOR PREFECT:
VALERIE TINNY NAM

Class of 2016

Monica Abou-Ezzi
Anabelle Acevedo
Ceasar Adim
Benjamin Albright
Ylanis Babio
Kevin Barry
Vito Bavaro
Grace Bilodeau
Drake Blodgett
Samantha Boardman
Kaitlyn Brandano
Sophie Bymark
Omarina Cabrera
Shane Canekeratne
Michael Capozzi
Deokcelmo Carvalho Filho
Turner Cepuritis
Virginia Charman
Cassandra Clements
Barrett Coke
Henry Cormier
Gardner Crary
Shalagh Cronin
David Crosby
Gordon Ehrlich
Matthew Ericson
Michael Flanagan
Andre Forbes
Emily Garrard
Andrew Ginsberg
James Goodwin
David Gordon
James Gottfried
Blaise Harmange
Daniel Hatchett
Nuryelis Herrera
Jacob Hesse
John Hooper
Carter Howe
Jack Hughes
Darin Hunt
Kevin Jin
Chapelle Johnson
Indra Kanwal
Lucas Krishan
Nolan LeBlanc
Erinn Lee
Charles Lotane
Elizabeth Mahoney
Jalen Martinez
Matthew McCormack
Lee McLoughlin
Andrea Millard
Valerie Nam
Ikenna Ndugba
Megan Neal
Matthew Nightingale
Harrison Page
Olivia Papapetros
Jae Hyun Park
Nicole Patch
Anna Payson
Elsie Pryor
Isabelle Quarrier
Sapol Raadnui
Harrison Rice
Anne Roddy
Dylan Rose
John Rullo
Andrea Scarfo
Grace Schylling
Kyle Sherman
Emily Shoemaker
Anna Slingerland
Matthew Steele
Colin Stevens
Emmarie Toppan
Anna Trustey
Harrison Ustik
Alexandre Vincent-Ouici
Suzanna Willard
Erik Wilson
Mahmoud Yousry
Rucheng Zhang
Brooks School   •   1160 Great Pond Road   •   North Andover, MA 01845   •   978-725-6300   •   Contact Us   •   Directions